• (c) baturo.pl
 • (c) baturo.pl
 • (c) baturo.pl
 • (c) baturo.pl
 • (c) baturo.pl
 • (c) baturo.pl
 • (c) baturo.pl
 • (c) baturo.pl
 • (c) baturo.pl
 • (c) baturo.pl
 • (c) baturo.pl
 • (c) baturo.pl

Ostre – Skrzyczne – Małe Skrzyczne – Malinowska Skała – Las Skałki – Ostre
(szlaki: niebieski – zielony – żółty)
20 października 2013 r.

W październiku góry wglądają przepięknie, latem o podobnie malowniczych widokach nie ma, co marzyć. Korzystając ze słonecznej jesiennej pogody, wyruszyliśmy więc na szlak. Postanowiliśmy odwiedzić Malinowską Skałę (1152 m n.p.m.), wychodnię piaskowcową, z której roztacza się ładna panorama. Na punkt startu wybraliśmy niewielką osadę Ostre położoną na stokach pasma Baraniej Góry, nieco powyżej Żywca.

Zaczęliśmy od mocnego uderzenia, zdobycia od razu najwyższego punktu na trasie – Skrzycznego (1257 m n.p.m.). Niebieski szlak, którym wędrowaliśmy z Ostrego, nie cieszył się wielkim powodzeniem, spotkaliśmy zaledwie kilkunastu turystów. Niewielu, biorąc pod uwagę wspaniałą pogodę. Ale też szlak proponuje 2-godzinne męczące, strome podejście na szczyt, który, jak wiadomo, można bez trudu osiągnąć inaczej – wjeżdżając krzesełkami ze Szczyrku. Tłumy pod schroniskiem wskazywały, że taka forma „chodzenia” po górach ma znacznie większe grono zwolenników. Ze Skrzycznego, zdominowanego przez ogromną wieżę przekaźnikową i budynki wyciągu, rozciąga się ciekawa panorama. Widać masyw Klimczoka, dalej Beskid Mały i Kotlinę Żywiecką z jeziorem, a z drugiej strony – Babią Górę, Pilsko, Romankę, Lipowską, Rysiankę i przy dobrej widoczności Tatry.

 

 

 

 

 

 

 

 

Po posiłku w schronisku – ciepła zupa i pierogi z jagodami po wysiłku smakują wybornie :) – ruszyliśmy zielonym szlakiem na Malinowską Skałę (1152 m n.p.m.). Znaki prowadzą odkrytym wylesionym grzbietem. Kilkanaście lat temu szumiał tu las, ale z powodu usychania drzewostanów trzeba było przeprowadzić wyręby. Pozostało jedynie nieco kikutów „urozmaicających” krajobraz. Na północ rozpościerają się widoki na dolinę Żylicy, a na południe – w kierunku Baraniej Góry. Wędrówka na Malinowską Skałę nie nastręcza żadnych trudności i jeśli na przykład wjechaliśmy z dziećmi na Skrzyczne wyciągiem, jest doskonałą propozycją trasy spacerowej. Ze schroniska dojście do wychodni zajmuje niecałe półtorej godziny.

 

Żeby zatoczyć pętlę i wrócić do Ostrego przed zmrokiem zeszliśmy z gór żółtym szlakiem. Początkowo jest on bardzo malowniczy, prowadząc wąską ścieżyną. Niestety, wkrótce dochodzi się do błotnistego traktu rozjechanego przez maszyny podczas zwózki drewna, a po półgodzinie do asfaltówki poprowadzonej doliną potoku Zimnika. Latem, gdy dzień jest dłuższy, wycieczkę warto przedłużyć o 3 godziny, idąc z Malinowskiej Skały na Zielony Kopiec, Gawlas i Magurkę Wiślaną, a potem schodząc do Ostrego przez Magurkę Radziechowską. Będzie ciekawiej, ale cała trasa zajmie nam wówczas co najmniej 8 godzin.

Samochód można zostawić w Ostrym na parkingu przy końcowym przystanku pekaesu lub nieco wyżej przy leśniczówce (rozpoczyna się tam krótka i łatwa, zataczająca pętlę 1,5-kilometrowa ścieżka przyrodnicza). Przejście opisanej powyżej trasy zajmuje około 5 godzin (bez odpoczynków).

Joomla Template by Joomla51.com